17 grudnia 2017

Opis narzędzia do inwentaryzacji dróg

Pod adresem https://siecrowerowa.pl/catalog/  dostępne jest narzędzie online do rysowania oraz opisywania dróg dla Rowerowej Mapy Polski siecrowerowa.pl.

Informacje wstępne

Narzędzie pozwala rysować, edytować oraz klasyfikować odcinki dróg za pomocą parametrów opisanych w artykule Klasyfikacja dróg

Rysować mogą osoby posiadające konto. Konto przydzielamy wybranym osobom ze społeczności, chcącym się zaangażować w rysowanie dróg w swojej okolicy.

Zmiany są zapisywane na serwerze i będą zachowane również przy ponownym wejściu na stronę catalog. Zmiany nie pojawią się od razu na głównej mapie siecrowerowa.pl  – są przenoszone raz dziennie (w nocy).

Zakładanie konta

Prosimy o rejestrację na https://siecrowerowa.pl/rejestracja/. Jak konto będzie aktywne, strona (wordpress) wysyła Ci maila. Zdarza się, że te maile lądują w spamie, lub podfolderach na skrzynce, trzeba tam zajrzeć. Jeśli po kilku godzinach nie dostaniesz potwierdzenia lub nie możesz się zalogować, napisz do nas na fb lub mailem na kontakt@siecrowerowa.pl, ustawimy ręcznie.

Pierwsze kroki

  1. Powiększ mapę na jakieś miejsce w terenie
  2. Wciśnij opcję Rysowanie [ikona ołówek]
  3. Wejdź w Opcje (ikonka lewy dolny róg) i zaznacz Tryb testowy (przełącza w tryb treningowy, te dane nie idą na stronę główną)
  4. Wybierz opcję Linia [ikona linii łamanej]
  5. Rysuj linię: zaznaczaj kolejne punkty na mapie. Zakończ linię podwójnym kliknięciem.
  6. Zapisz wciskając Zapis [ikona dyskietki]

Gratulacje! dodałaś/dodałeś nowy testowy fragment drogi 🙂

W tym miejscu właściwie możesz już wyjść z Trybu testowego  (trzeba ponownie wcisnąć ten przycisk) i zacząć rysowanie na „produkcyjnej” mapie. Jeśli potrzebujesz więcej funkcji sugerujemy by je najpierw przećwiczyć w Trybie testowym.

Uwaga: przy dużym oddaleniu mapy, nie będzie widać świeżo wprowadzonych zmian, podobnie jak nie będzie ich widać na głównych mapach /map i /mapa. Dane na te są przenoszone z catalogu w nocy.

Więcej funkcji

Aby można było klasyfikować lub modyfikować odcinki, wybierz [ikona palec] a następnie kliknij dwukrotnie odcinek – to powoduje przeniesienie go do warstwy edycyjnej.

Klasyfikowanie dróg

Zaznaczony odcinek można klasyfikować wybierając parametry z menu na dole na środku ekranu.

Można zaznaczyć wiele odcinków na raz (z przytrzymanym Shift) i klasyfikować je razem.

Uwaga: po narysowaniu nowego odcinka, można od razu przydzielić mu klasyfikację,  nie trzeba go zaznaczać.

Modyfikowanie przebiegu odcinka

Za pomocą opcji Linia można rysować nowe linie, ale też modyfikować je (oraz dowolne inne odcinki): wystarczy „chwycić” linię w dolnym punkcie i przesunąć węzeł.

Aby skasować węzeł kliknij go z wciśniętym Ctrl

Dzielenie, łączenie, usuwanie odcinków

Aby podzielić odcinek, wybierz opcję Podziel, następnie kliknij w wybranym miejscu dowolnego odcinka.

Aby połączyć odcinki,  wybierz opcję Zaznacz, zaznacz dwa lub więcej odcinków, a następnie wybierz opcję Połącz. Łączyć można tylko odcinki które stykają się końcami.

Po  podzieleniu lub połączeniu odcinków, można od razu przydzielić im klasyfikację,  nie trzeba ich zaznaczać.

Aby usunąć odcinek wybierz opcję Zaznacz, zaznacz jeden lub więcej odcinków, i wybierz Usuń

Zdjęcia i opis odcinka

Opcja Obrazek wyświetla ekran do edycji nazwy, opisu oraz zdjęć dla aktualnie zaznaczonego odcinka.

Dodatkowe informacje

Domyślny podkład mapowy oraz jego kontrast można zmienić na inny (lewy górny przycisk) np satelitarny, co bywa przydatne.

Rysować nową linię można także w trybie tzw freehand  – zobacz help w catalog.

Aby  anulować rysowanie linii wciśnij Esc.

Opcja Wyświetlanie [ikona Oko] pozwala na przeglądanie wszystkich regionów razem. Dostępna jest także dla niezalogowanych. Po kliknięciu na drogę można zobaczyć jej parametry, opis oraz zdjęcia, jeśli istnieją. Uwaga: przypominamy, że przy duży oddaleniu mapy bieżące zmiany nie będą widoczne.

Narzędzie nie jest doskonałe, mogą być błędy. Prosimy o zgłaszanie.

Miło będzie także jak napiszesz na fb albo mailem co narysowałaś/narysowałeś 🙂

FAQ

Q: Co się stało z poprzednią wersją catalogu?

A: Przenieśliśmy dane obecnej wersji i wyłączyliśmy możliwość edycji w poprzedniej. Dane można nadal przeglądać. Hasło/login ze starej wersji działa w nowej.

Q: Jak odczepić od siebie linie po podzieleniu:

A: Można obejść w ten sposób: zrobić dodatkowy węzeł (albo dwa) tuż przy węźle podziałowym (chwyć linię i lekko przeciągnij), a następnie skasuj węzeł podziałowy – i wtedy znika węzeł podziałowy oraz krótkie odcinki do nowych węzłów.

Dodaj komentarz